FAQ

Najczęstsze pytania zadawane przez klientów


Ile zdjęć wykonujesz podczas jednego reportażu?

Każdy reportaż jest inny…
Podczas jednego powstaje kilkaset zdjęć, z czego klient otrzymuje 200-300 gotowych ujęć. Innym razem jest ich kilka tysięcy. Wtedy otrzymacie ode mnie 250-300 w pełni obrobionych głównych fotografii stanowiących kompletną historię, oraz pozostałe ujęcia, które nie weszły w skład głównego zestawu. Ujęcia dodatkowe poddane będą jedynie podstawowej korekcji graficznej (kadrowanie, balans bieli, kontrast).

Gdzie sprawdzę, czy masz wolny termin?

Wolne terminy możesz podejrzeć w każdej chwili tutaj.

Czy dojazd na uroczystość jest dodatkowo płatny?

Tak, ale dopiero powyżej 30km od Łasku. Dodatkowym kosztem może być również konieczność zapewnienia noclegu przy bardziej złożonych zleceniach.

Czy w cenie zlecenia zawarte są papierowe odbitki/albumy?

Nie. Cena zawiera jedynie koszt wykonania reportażu, jego obróbkę i utrwalenie na nośniku DVD. Jednak na życzenie wykonam dla Was projekt albumu, który następnie obejrzycie i wprowadzicie własne poprawki. Po wybraniu materiału, z którego zostanie wykonana okładka albumu, przedstawię Wam koszt wykonania albumu i po jego zatwierdzeniu w przeciągu kilkunastu dni otrzymacie gotowy produkt. To samo tyczy się odbitek, plakatów, wall decorów i innego typu produktów, które mogą powstać z wykorzystaniem Waszych zdjęć.

Jak wygląda zawarcie umowy?

Zwykle wygląda to tak, że przesyłam Wam elektroniczną wersję umowy, która po wpłaceniu zadatku staje się wiążąca. W dniu realizacji zlecenia przywiozę Wam wydrukowane egzemplarze umowy.

Dlaczego na stronie www nie prezentujesz swoich reportaży?

Cenię prywatność moich klientów. Jeżeli nie życzą sobie upublicznienia uroczystości – po prostu zastosuję się do prośby. Czasem ujawnię kilka zdjęć które nie naruszają Waszej prywatności a jedynie odnotowują fakt mojego uczestnictwa. Oczywiście, jeśli nie macie obiekcji to bardzo chętnie pochwale się pełniejszym materiałem na swojej stronie lub fanpage’u 🙂

Ilu aparatów używasz podczas zlecenia?

By móc szybko reagować pracuję na dwa aparaty z różnymi obiektywami, które zawieszone są na gustownych, skórzanych szelkach.

Jak długo będziemy czekać na zdjęcia?

W zależności od złożoności zlecenia będzie to okres od tygodnia do miesiąca.

Czy wykonasz nam prezentację ze zdjęć?

Oczywiście! Wasz reportaż przekształcę na krótki film, zawierający wybrane ujęcia i podkład muzyczny, który sami wybierzecie. Film ten będzie przekazany Wam wraz ze zdjęciami na płycie DVD, oraz dostępny w sieci, w serwisie Youtube. Dostęp do niego będzie możliwy jedynie dla osób, którym udostępnicie link (tzw. film prywatny).

Dlaczego nie oddajesz RAW-ów?

Tak jak kucharz obok potrawy nie stawia na stole przypraw, garnków i innych pozostałości, tak fotograf nie oddaje swoich półproduktów. Proste 😉

Dlaczego jest tak… drogo?

Bo jest… legalnie. Prowadzę zarejestrowaną firmę, która musi opłacać podatki. Zdjęcia nie powstają z powietrza. Potrzebny jest sprzęt. Bardzo drogi sprzęt i legalne oprogramowanie, które też kosztuje. Sprzęt trzeba serwisować i zmieniać bo naturalnie się zużywa (w tej kwestii niczym nie różni się od np. samochodu). Jeśli do tego doliczymy kursy i szkolenia doskonalące, czas poświęcony na doprowadzenie zdjęć do stanu końcowego (a zabrany rodzinie) to… cena jest bardzo niska!
Oczywiście może być taniej: robię zdjęcia, natychmiast przerzucam je na Twojego pendrive’a i żegnamy się czule. Tylko w takim przypadku lepiej poprosić o zdjęcia np. wujka z aparatem. Będzie jeszcze taniej 😉
Na tej stronie podsumowano zarobki w branży foto w 2018r. Polecam lekturę a dla tych, co nie chcą tego robić podaję w skrócie:

Wynagrodzenie w fotografii ślubnej i okolicznościowej w 2018r.
Reportaż ślubny (średnia półka) – 2500–3500 zł
Reportaż ślubny (znane nazwiska) – 4000–8000 zł
Sesja plenerowa (w Polsce) – 700–1200 zł
Sesja narzeczeńska – 400–800 zł
Sesja rodzinna – 400–800 zł
Sesja brzuszkowa – 300–600 zł
Chrzciny – 400–900 zł
Chrzciny + przygotowania i lunch – 600–1400 zł
Komunia (jedno dziecko) – 600–1000 zł
Portret (headshot) – 100–300 zł/osoba
Sesja korporacyjna – 200–500 zł/osoba
Sesja na stronę WWW – 500 zł/5–10 zdjęć

Prawda, że u mnie nie jest drogo…? 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.